Mikrodermoabrazija i Dermoabrazija - Kompletni Vodič sa Iskustvima
Sve što treba da znate o mikrodermoabraziji i dermoabraziji - iskustva, saveti, rezultati i preporuke za tretmane lica
Mikrodermoabrazija i Dermoabrazija - Sve Što Treba Da Znate
Šta je mikrodermoabrazija?
Mikrodermoabrazija je neinvazivna procedura površinskog otklanjanja stratum korneuma kože. Efikasno redukuje fine linije, bore oko očiju, fleke na licu i sitne ožiljke od akni. Ovim postupkom stimuliše se obnavljanje kožnih ćelija i stvaranje kolagenih vlakana.
Kako se obavlja tretman?
Tretman podrazumeva površnu abraziju epiderma kože specijalnim aparatom koji koristi dijamantske glave ili mikrokristale. Postupak traje oko 30 minuta i može se kombinovati sa hemijskim pilingom za pojačano dejstvo.
Koje probleme rešava mikrodermoabrazija?
- Sunčano oštećenu kožu
- Hiperpigmentaciju i staracke pege
- Ožiljke od akni
- Proširene pore
- Plitke bore
- Neravnine na koži
Koliko tretmana je potrebno?
Preporučuje serija od 4-6 tretmana u razmaku od 2-3 nedelje za optimalne rezultate. Za održavanje efekta, potrebno je raditi tretmane 2 puta godišnje.
Da li je tretman bolan?
Mikrodermoabrazija je bezbolan postupak koji se obavlja bez anestezije. Može izazvati blago crvenilo koje nestaje u roku od nekoliko sati do par dana.
Priprema i nega posle tretmana
Pre tretmana koža mora biti čista, bez šminke. Nakon postupka neophodno je izbegavati sunce minimum 48 sati i koristiti kreme sa visokim SPF faktorom. Preporučuje se upotreba umirujućih i hidratantnih preparata.
Razlika između mikrodermoabrazije i dermoabrazije
Dermoabrazija je intenzivniji postupak koji zahvata dublje slojeve kože i zahteva duži period oporavka. Mikrodermoabrazija je blaži tretman sa minimalnim periodom oporavka.
Iskustva korisnika
Mnoge korisnice su izrazile zadovoljstvo rezultatima mikrodermoabrazije. Najčešći pozitivni efekti koje navode uključuju:
- Znatno smanjenje proširenih pora
- Ujednačenu boju tena
- Smanjenje vidljivosti ožiljaka
- Blistav i svež izgled kože
- Poboljšanu teksturu kože
Na šta obratiti pažnju pri izboru salona?
Ključno je da tretman obavlja stručno lice - dermatolog ili kvalifikovani kozmetičar. Loše izvedena mikrodermoabrazija može dovesti do oštećenja kože i nedostatka željenih rezultata.
Cene tretmana
Cene variraju u zavisnosti od lokacije i kvaliteta salona. U proseku, mikrodermoabrazija košta između 2.000 do 3.500 dinara po tretmanu, dok je dermoabrazija obično skuplja.
Kućni tretmani vs profesionalni
Iako postoje kućni setovi za mikrodermoabraziju, profesionalni tretmani u salonima daju znatno bolje i dugotrajnije rezultate. Kućni setovi su preporučljivi samo za vrlo blagu eksfolijaciju.
Alternativni tretmani
Za one koji ne žele mikrodermoabraziju, dobri izbori su:
- Hemijski piling (TCA, glikolni)
- Laser terapija
- Derma roller
- Biomimetski piling
Zaključak
Mikrodermoabrazija je siguran i efektan način za poboljšanje kvaliteta kože, uklanjanje manjih nedostataka i podmlađivanje izgleda. Ključ uspeha leži u redovnim tretmanima kod stručnjaka i pravilnoj negi kože nakon postupka. Pre početka bilo kog tretmana, savetuje se konsultacija sa dermatologom.